„Nie będziesz miał, oprócz Mnie, żadnych bogów.” (Wyj 20:3 BWP)

 
 Ucztujący Asyryjczycy podnosząc puchary pozdrawiają boga Assura, czyli inaczej mówiąc wznoszą toast. Rytuał ten stanowi część ich pogańskiej religii.

Podobnie u Rzymian. Wznoszenie pucharu w górę, ku niebu, połączone z wypowiadaniem podziękowań i życzeń, było częścią tak zwanej libacji, obrzędu oddawania czci pogańskim bogom.

 Libacja, według Słownika Języka Polskiego W. Doroszewskiego:


 

 

Czy zatem chrześcijanie, chcąc być posłuszni Bogu, mogą ten gest bezmyślnie powtarzać?

 
Lecz was, którzy opuściliście Pana, zapomnieliście o mojej świętej górze, którzy bóstwu szczęścia zastawiacie stół, a bogini losu podajecie kielichy pełne przyprawionego wina, (12) was przeznaczam pod miecz i wszyscy schylcie karki na rzeź, bo gdy wołałem, nie odpowiadaliście, gdy mówiłem, nie słuchaliście, czyniliście to, co złe w moich oczach, i wybieraliście to, co mi się nie podobało. (13) Dlatego tak mówi Wszechmocny Pan: Oto moi słudzy będą jeść, lecz wy będziecie głodni, oto moi słudzy będą pić, lecz wy będziecie spragnieni, oto moi słudzy będą się weselić, lecz wy będziecie się wstydzić. (14) Oto moi słudzy będą wykrzykiwać z głębi swojego szczęśliwego serca, lecz wy będziecie krzyczeć z głębi serca zbolałego i będziecie jęczeć z rozpaczy,”
(Iz 65:11-14 BW)
 
Powyższy werset nie pozostawia wątpliwości, że wznoszenie toastu jest oddawaniem czci bóstwu przeznaczenia, i że ci, którzy tak czynią nie służą prawdziwemu Bogu, i że prawdziwy Bóg nie uważa ich za swoich czcicieli.
 
 

Baczcie na to, co jest miłe Panu. (11)I nie miejcie nic wspólnego z bezowocnymi czynami ciemności, co więcej, piętnujcie je. (Ef 5:10-11 BP)

 Czy więc jecie, czy pijecie, czy co innego czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą. (32)Nie dawajcie zgorszenia ani Żydom, ani Grekom, ani zgromadzeniu ludu Bożego.   ”  
 (1 Ko 10:31-32 BP)

Komuś temat notki może wydać się błahy.Bo jakie znaczenie może mieć toast, o którym nie wiem, że nie podoba się prawdziwemu Bogu, w porównaniu ze sprawami większej wagi jak na przykład wiara w nieśmiertelną duszę lub piekło?

Posłuchajmy zatem Jezusa Chrystusa:

 

 

Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.”(Łuk.16:10 BT)